EMI Filtreler

Anasayfa | Sık Sorulan Sorular | EMI Filtreler

EMI Filtreler


EMI Filtreler
UPS, SMPS ve sürücüler akım ve gerilimin hızlı değişimine bağlı olarak genliği 100 mV ile 100 V, frekansı 10 kHz ile 1 GHz aralığında küçük enerjili bozucu işaretler üretirler. Bu işaretler diğer elektronik devrelerde ve cihazın kendi iç çalışmasında bozucu elektromanyetik girişimlere neden olurlar. Bu işaretlere elektromanyetik bileşen içeren ( electromagnetic interfaces – EMI ) işaret denir. EMI radyasyon ve iletim olmak üzere iki biçimde iletilir.
EMI filtresini üç ve dört telli olmak üzere iki çeşidi vardır. Üç telli filtreler (nötr çizgisiz) frekans konvertörü ve sürücülerin oluşturduğu EMI işaretleri filtrelemek İçin kullanılır. Dört telli filtreler UPS’lerin oluşturduğu EMI işaretleri filtrelemek için tasarlanmıştır ve nötr hattınıda kullanırlar.

Güç konvertörlerinin çıkış kabloları yüksek frekans akımları taşır. Güç konvertörü çıkışından motora giden kabloların yalıtılmış olması gerekir. Ancak çoğu zaman bu kablonun bir kısmı yalıtılmış değildir. Bu sebeple dönüştürü çıkışında kullanılacak yüksek frekans bastırıcıları yüksek frekans akımlarını önler.