Ultrasonik Ses ölçümleri

Anasayfa | Hizmetlerimiz | MUAYENE/TEST | Ultrasonik Ses ölçümleriNedir Ultra olan ses? Ultrasonik ses insan kulağının duymayacağı kadar yüksek ses frekanslarına denir. 20 kHZ üzeri ses frekansları bu kapsama girer. Aslında ultralığını onu duyamıyor oluşumuz veriyor.
Peki ultrasonik ses ile normal duyduğumuz ses arasında ne fark var?  Aslında pek bir fark yok. Temel fark bizim bu derece yüksek frekansları duyamıyor oluşumuz ve frekansı yüksek olan seslerin çok daha fazla yol alabilmesi.Belirtmeden edemiyeceğim, bir çok hayvan bazı ultrasonik duyabilir. Mesela köpekler , kuşlar , kediler .
Yüksek frekanslı sinyaller düşük frekanslı sinyallerden daha fazla yol kateder. Aslında bu sadece ultrasonik sesler için geçerli değil, elektromanyetik dalgalar içinde geçerli. Bir arının su üzerinde kanat çırparken oluşturduğu o küçük ve sık dalgaların nasılda suda yol aldığını görürsünüz. Minicik bir arının o denli dalgaları o minicik genliğe rağmen uzaklara ulaştırmasının temelinde yüksek frekanslı titreşimler yatıyor.
20 kHZ üstü ses tam olarak ne demek? Sesin şiddetinden ziyade frekansı 20kHZ olan, saniyede  20.000 defa veya üzeri titreşen seslerdir. İnsan sesi yaklaşık 3 kHZ ile 6 kHZ arasındadır. Bu bilgi ile bir kıyas yapabilirsiniz.
Peki ultrasonik ses ne işe yarar? Hemen detaya girmeden kısaca sıralayalım.
-Sıcaklık ölçümü.
-Mesafe ölçümü.
-Kavitasyon yöntemi ile temizlenme.
-Tıbbi ultrason.
-Atomize hava üretilebilir.
-Plastik kaynağı yapılabilir.
-Makine parçalarının testlerinde kullanılabilir.
-Tıbbi ultrasonik designasyon için kullanılabilir.
Tüm bunların yanında yarasaların nasıl gördüklerine dair bir kaç not; Yarasalar 100 ila 200 kHZ arasında bir ses frekans yayar. Bu ses cisimlerden geri yansır ve tekrar yarasamızın kulaklarına gelir. Gelen bu sesin iki kulaktaki faz farkı yardımıyla yarasamız cisimleri ultrasonik ses yardımıyla görür.