Ultrasonik Ses 繹l癟羹mleri

Anasayfa | Hizmetlerimiz | MUAYENE/TEST | Ultrasonik Ses 繹l癟羹mleriNedir Ultra olan ses? Ultrasonik ses insan kula覺n覺n duymayaca覺 kadar yüksek ses frekanslar覺na denir. 20 kHZ üzeri ses frekanslar覺 bu kapsama girer. Asl覺nda ultral覺覺n覺 onu duyam覺yor oluumuz veriyor.
Peki ultrasonik ses ile normal duyduumuz ses aras覺nda ne fark var?  Asl覺nda pek bir fark yok. Temel fark bizim bu derece yüksek frekanslar覺 duyam覺yor oluumuz ve frekans覺 yüksek olan seslerin çok daha fazla yol alabilmesi.Belirtmeden edemiyeceim, bir çok hayvan baz覺 ultrasonik duyabilir. Mesela köpekler , kular , kediler .
Yüksek frekansl覺 sinyaller düük frekansl覺 sinyallerden daha fazla yol kateder. Asl覺nda bu sadece ultrasonik sesler için geçerli deil, elektromanyetik dalgalar içinde geçerli. Bir ar覺n覺n su üzerinde kanat ç覺rparken oluturduu o küçük ve s覺k dalgalar覺n nas覺lda suda yol ald覺覺n覺 görürsünüz. Minicik bir ar覺n覺n o denli dalgalar覺 o minicik genlie ramen uzaklara ulat覺rmas覺n覺n temelinde yüksek frekansl覺 titreimler yat覺yor.
20 kHZ üstü ses tam olarak ne demek? Sesin iddetinden ziyade frekans覺 20kHZ olan, saniyede  20.000 defa veya üzeri titreen seslerdir. 襤nsan sesi yakla覺k 3 kHZ ile 6 kHZ aras覺ndad覺r. Bu bilgi ile bir k覺yas yapabilirsiniz.
Peki ultrasonik ses ne ie yarar? Hemen detaya girmeden k覺saca s覺ralayal覺m.
-S覺cakl覺k ölçümü.
-Mesafe ölçümü.
-Kavitasyon yöntemi ile temizlenme.
-T覺bbi ultrason.
-Atomize hava üretilebilir.
-Plastik kayna覺 yap覺labilir.
-Makine parçalar覺n覺n testlerinde kullan覺labilir.
-T覺bbi ultrasonik designasyon için kullan覺labilir.
Tüm bunlar覺n yan覺nda yarasalar覺n nas覺l gördüklerine dair bir kaç not; Yarasalar 100 ila 200 kHZ aras覺nda bir ses frekans yayar. Bu ses cisimlerden geri yans覺r ve tekrar yarasam覺z覺n kulaklar覺na gelir. Gelen bu sesin iki kulaktaki faz fark覺 yard覺m覺yla yarasam覺z cisimleri ultrasonik ses yard覺m覺yla görür.